Érzelmi elfojtás, konfliktuskerülés, gyerekkori traumák, lelki sérülések. Ezek a tényezők is ott szerepelnek a rák lelki okai között.
A rák kialakulásáért rengeteg tényező tehető felelőssé: genetikai hajlam, környezeti hatások, helytelen étkezési szokások, mozgáshiány. Ám a spirituális emberek – ahogy sok pszichológus, valamint különböző lelki egészséggel foglalkozó szakember – hisznek abban, hogy a rákot lelki eredetű panaszok is előidézhetik, mint a stressz, a lelki traumák, az elfojtott érzelmek. A holisztikus szemlélet szerint a test-lélek-szellem rendszere szorosan összefügg, így hatással vannak egymásra, valamint a külső és belső tényezők is hatnak erre a rendszerre.
A rák lelki okai között szerepelnek a gyermekkori negatív élmények
Dr. Wendy Nickerson pszichológus cikke is kitér arra, hogy a kutatási eredmények már évtizedek óta azt mutatják, hogy az elme és a test szorosan összefügg. Továbbá, hogy gondolataink és érzelmeink meghatározzák egészségünk minőségét, és krónikus betegségeket okozhatnak. Létezhet kapcsolat a rák és az ACE (Adverse Childhood Experiences – gyermekkori negatív élmények) között. Ilyen negatív gyerekkori élmény lehet a fizikai és lelki bántalmazás, az elhanyagolás, ha erőszakot lát otthon vagy a környezetében, illetve ha egy családtag öngyilkos lesz vagy öngyilkosságot kísérel meg.
Minél több negatív gyerekkori élményt tapasztal egy személy, annál valószínűbb, hogy rák vagy egyéb mentális, krónikus egészségügyi problémák alakulhatnak ki nála. A negatív élmények átélése és cipelése olyan stresszt válthat ki, ami negatívan befolyásolhatja a döntéseit, cselekedeteit, valamint a stresszhormonok krónikus gyulladásokat idézhetnek elő, ami növelheti a rák kialakulásának kockázatát.
A feldolgozatlan érzelmi traumák és a rák
Egy német orvos, Dr. Rkye Geerd Hamer azt találta, hogy a megoldatlan érzelmi trauma rákot okoz. Felhasználta személyes tapasztalatait, amikor hirtelen elvesztette fiát, majd két évvel később prosztatarákja lett. Mivel belgyógyászként rákklinikán dolgozott, lehetősége volt tanulmányozni a betegeket akiknél rák alakult ki, majd megvizsgálta van-e valamilyen megoldatlan trauma az életükben. Felfedezte, hogy minden rákos betege traumát szenvedett el körülbelül 2 évvel korábban. Később kiterjesztette kutatását más szervekre/rákos helyekre, és felfedezte, hogy a trauma típusa határozza meg azt a testrészt, amelynél a rák kialakult.
Az elfojtott érzelmeink is hozzájárulhatnak a rák kialakulásához
Louise Hay, a betegségek metafizikai okainak szakértője azt állította, hogy a rák gyakran megoldatlan félelmek vagy traumák eredménye. Az élet szeret téged – 7 spirituális gyakorlat, mellyel meggyógyíthatod az életedet című könyve szerint a rákot a mély fájdalom, a régóta tartó harag, egy mély titok, valamint a gyűlölet és bánat cipelése okozhatja, amik szép lassan felemésztik az embert. Ugyanezt teheti a bűntudat, a szorongás és az örökös megfelelési kényszer is. Louise maga is rákos volt, és ez rávilágított a gyermekkori bántalmazás lelki és érzelmi okára, amit nem dolgozott fel, csak elnyomta. Keményen dolgozni kezdett a traumáin és sikerült legyőznie a rákot.
Persze ettől még nem lehet azt egyértelműen kijelenteni, hogy aki daganatos létére dolgozni kezd a traumáin, a feldolgozatlan érzelmein, az biztosan meg fog gyógyulni, mert ezt sajnos nem lehet kijelenteni. De attól még az ember miért ne használhatná ezt kapaszkodónak a gyógyulás útján, pláne, ha tudja, hogy másoknak is sikerült? Hiszen nem Louise Hay az egyetlen, akivel megtörtént a csoda, és ez rendkívül reménykeltő lehet egy halálos betegségben szenvedőnek.
A C típusú személyiség
Dr. Ray Rosenman és Dr. Meyer Friedman kardiológusok 1959-ben publikálták cikküket a személyiségtípusokhoz köthető betegségekről, miszerint a koszorúér-betegség valószínűsége hétszeres azoknál, akiknek a viselkedésére jellemző többek között az eredményekre való fokozott törekvés, a versengés vagy türelmetlenség. A szerzőpáros később ezt a viselkedést A típusú viselkedésmintának nevezte el, majd kutatásaik során felállították a C és D típust is.
Kutatásaik szerint a C típusú embereket a következők jellemzik: szorongásra, depresszióra való hajlam, elfojtott negatív érzelmek, nehezen birkóznak meg a stresszel, hiányzik belőlük az asszertivitás, konfliktuskerülők, háttérbe szorítják a saját vágyaikat és szükségleteiket azért, hogy másoknak segítsenek. Tehát, önfeláldozók, túlzottan kedvesek és segítőkészek. Azért gondolták, hogy ez a típus hajlamos lehet a daganatos megbetegedésekre, mert az érzelmek elnyomása, valamint a krónikus stressz folyamatosan emelkedett szinten tartja az endokrint és az immunrendszert, ami ha kimerül, teret engedhet a rákos sejtek elburjánzásának.
Fontos megjegyezni, hogy attól még, hogy valaki C típusba sorolható, nem jelenti azt, hogy automatikusan rákos lesz, hiszen a betegség kialakulása számos egyéb tényezőn is múlik. Mindenesetre ezzel kapcsolatban is tartanak a kutatások, hogy valóban van-e kapcsolat a C személyiség és a rák között.
Nincsenek cáfolhatatlan bizonyítékok egyik részről sem
Nem lehet minden kétséget kizáróan kijelenteni, hogy csak és kizárólag a lelki problémáink idézik elő a betegségeinket, mert erre nincs tudományos bizonyíték. Ugyanakkor azt sem lehet százszázalékosan megcáfolni, hogy a lelki bajaink szerepet játszanak a betegségeink kialakulásában.
Shawna Ehlers, Ph.D., a Mayo Clinic pszichológusa és pszicho-onkológiai szakértője azt mondta: „Ha lenne egy dolog, amit elmondhatnék minden rákos betegnek, az az lenne, hogy a stressz nem okoz rákot. Ez egy általános mítosz, amely sok felesleges aggodalmat és bűntudatot okoz. Az emberek azt gondolják, ha nem vállalták volna el azt a stresszes munkát, vagy kiléptek volna abból a stresszes házasságból, akkor nem lettek volna rákosok. A munkám egyik legkifizetődőbb része, ha azt mondom: ez egyáltalán nem igaz. A stressz nem okoz rákot. Nincs tudományos bizonyíték, amely ezt bizonyítaná.”
Mindkét oldalról születtek már tanulmányok. A rákkutatók a mai napig vizsgálják, hogy a stressz és a stresszhez kapcsolódó viselkedések, beleértve a dohányzást, az alkoholfogyasztást és a túlevést, hogyan járulhatnak hozzá a rák megnövekedett kockázatához. Kutatás alatt áll az is, hogy a gyerekkori traumák, a lelki sérülések, a depresszió is miként járulhat hozzá a daganatok kialakulásához.
Annyi bizonyos, hogy ha valaki azzal a szomorú ténnyel szembesül hogy rákos, és az orvosi kezelések mellett a lelki világára is ráfókuszál hogy rendbe tegye és feldolgozza az esetleges traumáit, azzal aligha árthat magának, legfeljebb javíthat a testi-lelki közérzetén. Mindenkinek szíve joga dönteni arról, hogy miben hisz, akár az orvostudományra, akár a Mindenhatóra bízza magát, vagy önmagára azzal, hogy megpróbál tudatos életét élni és mindent megtenni a fizikai és lelki egészségéért.
Fotó: freepik.com