Deepak Chopra, orvos és spirituális tanító, az alternatív gyógyászat egyik legkiemelkedőbb alakja. Könyvei több millió példányban keltek el, amik a televíziós szerepléseivel együtt lehetővé tették, hogy világszerte ismerjék a nevét.
Ha valaki igazán elmélyült a spiritualitásban, annak Deepak Chopra neve kell, hogy mondjon valamit, mivel a New Age mozgalom jelentős alakja. Hosszú évtizedek óta osztja meg tudását és tapasztalatait a világgal, ami hol csodálatot, hol felháborodást keltett az emberekben.
A weboldalán azt írják róla: a The Chopra Foundationnek, a jóllét és humanitárius kutatásokkal foglalkozó non-profit szervezetnek, valamint a Chopra Globalnak, a tudomány és a spiritualitás metszéspontjában álló modern kor egészségügyi vállalatának vezére. Az integratív orvoslás és a személyes átalakulás elismert úttörője. Chopra a San Diego-i Kaliforniai Egyetem családgyógyászati és közegészségügyi klinikai professzora, és a Gallup szervezet vezető tudósaként szolgál. Emellett a Glasgow-i Királyi Orvosok és Sebészek Kollégium tiszteletbeli tagja az orvostudományban. Több mint 90 könyv szerzője, amelyeket több mint negyvenhárom nyelvre fordítottak le, köztük számos New York Times bestsellert. De hogy lett ő a világ egyik leghíresebb spirituális tanítója?
Endokrinológusból ájurvédikus gyógyító
Deepak Chopra 1946. október 22-én született Újdelhiben. Indiában végzett orvosként, és pályafutása elején vonzotta a neuroendokrinológia tanulmányozása, hogy megtalálja a biológiai alapot a gondolatok és érzelmek befolyására. 1970-ben megnősült Indiában, majd ugyanabban az évben feleségével az Egyesült Államokba emigrált. Két gyermekük született, Gotham Chopra és Mallika Chopra, és három unokájuk van. 1973-ban Massachusetts államban továbbképezte magát és endokrinológiára szakosodott. Később a Tufts Egyetem, a Bostoni Egyetem és a Harvard Egyetem orvosi karán tanított, idővel pedig Bostonban magánrendelőt létesített az endokrinológiai területen.
Amikor 1981-ben Újdelhiben járt, találkozott Brihaspati Dev Triguna ájurvédikus orvossal, az Indiai Ájurvédikus Orvostudományi Tanács vezetőjével, akinek tanácsai arra késztették, hogy elkezdje az ájurvédikus gyakorlatok vizsgálatát. Chopra óránként megivott egy feketekávét, és naponta legalább egy doboz cigarettát szívott el. Majd elmerült a transzcendentális meditációban, hogy felhagyjon a rossz szokásaival, és sikerrel is járt.
1985-ben találkozott a TM mozgalom egy vezetőjével, Maharishi Mahesh Yogival, aki felkérte egy ájurvédikus egészségügyi központ létrehozására. Deepak Chopra beleegyezett és otthagyta akkori állását, mert úgy érezte, túl sok receptet ír fel az embereknek és olyan, mint egy legalizált drogdíler.
Hírességek is megfordultak nála
Ő lett az Amerikai Ájurvédikus Orvostudományi Szövetség alapító elnöke, a Maharishi Ayur-Veda Products International egyik alapítója, valamint a Massachusetts állambeli Lancasterben található Maharishi Ayur-Veda Egészségügyi Központ orvosi igazgatója. A központban olyan hírességek is megfordultak, mint Elizabeth Taylor. Chopra a TM mozgalom egyik szóvivője lett. 1989-ben megjelent első könyve, a Kvantum gyógyítás, amelyet egy évvel később a Perfect Health: The Complete Mind/Body Guide követett.
Később kilépett a Transzcendentális Meditáció mozgalmából, amikor 1993-ban Kaliforniába költözött. Ott Chopra lett a Sharp HealthCare Humán Potenciális és Elme-/Testgyógyászati Intézetének ügyvezető igazgatója, és egy exkluzív üdülőhelyen, a kaliforniai Del Marban fogadta ügyfeleit, például Michael Jacksont és családját is. Chopra és Jackson 1988-ban találkoztak először, és 20 évig voltak barátok.
1995-ben Chopra nem kapott engedélyt az orvosi gyakorlatra Kaliforniában, ahol klinikája volt. Csak 2004-ben kapta meg a kaliforniai orvosi engedélyét. A Chopra Központon belüli Mind-Body Medical Group tulajdonosa és felügyelője lett, amely a szokásos orvosi kezeléseken túl személyre szabott tanácsokat ad a táplálkozásról, alvási szokásokkal kapcsolatban, a stresszkezelésről a hagyományos orvosi és az ájurvédikus módszereket ötvözve.
Deepak Chopra szerint létezik a tökéletes egészség
Átfogó interjút készített vele a New Yorker újságírója, amiből kiderül hogy Chopra úgy véli, egy személy „elérheti a tökéletes egészséget, amely mentes a betegségektől, soha nem érez fájdalmat, és amely nem tud megöregedni vagy meghalni”. Szerinte az emberi test nem anyagból, hanem energiából és információból álló „kvantummechanikai test”, úgy véli, hogy „az emberi öregedés folyékony és változékony; felgyorsulhat, lelassulhat, megállhat egy időre, sőt vissza is fordíthatja önmagát”, és ezt az ember lelkiállapota határozza meg. Azt állítja, gyakorlatai krónikus betegségek kezelésére is alkalmasak.
A Tökéletes egészség az ájurvéda segítségével című könyvében található az is, hogy: „Minden emberben van olyan hely, amely mentes a betegségektől, amely soha nem érez fájdalmat, nem tud öregedni vagy meghalni. Amikor erre a helyre mész, a korlátok, amelyeket mindannyian elfogadunk, megszűnnek létezni. Ezt a helyet tökéletes egészségnek hívják. Az erre a helyre tett látogatások nagyon rövidek lehetnek, vagy hosszú évekig is eltarthatnak. Azonban még a legrövidebb látogatás is mélyreható változást hoz. Amíg ott vagy, a hétköznapi létre vonatkozó feltételezések megváltoznak.” Ennél a pontnál az is kiderült, hogy a nyolcvanhoz közelítő Deepak Chopra még sosem volt beteg, sosem szedett gyógyszert, és nem is volt soha kórházban.
Az univerzum egy „valóságszendvics”
Deepak Chopra az univerzumot egy „valóságszendvicshez” hasonlította, amelynek három rétege van: az „anyagi” világ, az anyag és energia „kvantum” zónája, valamint az időn és téren kívüli „virtuális” zóna, amely isten tartománya, és ahonnan isten irányíthatja a többi réteget. Chopra azt írta, hogy az emberi lények agya „rá van kötve isten megismerésére”, és az emberi idegrendszer működése az isteni tapasztalatot tükrözi. Deepak Chopra azt is elárulta, hogy gondolkodását Jiddu Krishnamurti, egy filozófiai és spirituális témákról szóló 20. századi beszélő és író ihlette.
Ezenfelül rendszeresen beszél és ír a metafizikáról. Azt írja a Quantum Healing: Exploring the Frontiers of Mind/Body Medicine című könyvében: a tudat teremti meg a valóságot. „Mi nem fizikai gépek vagyunk, amelyek valahogy megtanultak gondolkodni… [hanem] gondolatok, amelyek megtanultak fizikai gépet létrehozni. A fajok evolúciója a tudat evolúciója, amely többszörös megfigyelőként igyekszik kifejezni magát; az univerzum az agyunkon keresztül tapasztalja meg önmagát: Mi vagyunk az univerzum szemei, akik önmagukba néznek.”
Megalkotta a kvantumgyógyítás kifejezést
Chopra egy 2012-es Deepak Chopra Meditation videóban azt mondja, hogy minden, ami az elmében és az agyban történik, fizikailag a test más részein is megjelenik, a mentális állapotok (gondolatok, érzések, észlelések és emlékek) közvetlenül befolyásolják a fiziológiát olyan neurotranszmittereken keresztül, mint a dopamin, oxitocin és szerotonin. Kijelentette: „Az elméd, a tested és a tudatod – ami a szellemed – és a társadalmi interakcióid, a személyes kapcsolataid, a környezeted, a környezettel való bánásmódod és a biológiád elválaszthatatlanul egyetlen folyamatba fonódnak össze… Ha befolyásolsz egyet, akkor mindet befolyásolod.“
A kvantumgyógyítás kifejezést is Deepak Chopra alkotta meg, amelyet a Quantum Healing (1989) című művében úgy definiált, mint „az egyik tudatmód (az elme) azon képességét, hogy spontán módon kijavítsa a másik tudatmódban (a testben) elkövetett hibákat.”
Ezek a nézetek ellentmondásossá tették őt az orvosok és a tudósok körében. 1998-ban még az Ignobel-díjat is megkapta „a kvantumfizika egyedülálló értelmezéséért, ahogyan az az életre, a szabadságra és a gazdasági boldogságra való törekvésre vonatkozik”. Ez a díj a Nobel-díj szatirikus kistestvére, amit a triviális eredményekért osztanak ki, tehát egyfajta Nobel-díj paródia.
Timothy Caulfield is úgy fogalmazott Choprával kapcsolatban: „Valaki tudományos nyelvezetet használ a nem tudományon alapuló kezelések népszerűsítésére. Chopra legitimálja ezeket az eszméket, amelyeknek egyáltalán nincs tudományos alapja, de tudományosan megalapozza őket.”
Szóval, mint minden nagy spirituális tanítónál érezhető: az ő megítélése is vegyes.
Fotó: Hubert Burda Media
Ha tetszett a cikk, kövess minket Facebookon is!