Olyanok lelki okok állhatnak a fejfájás és migrén hátterében többek között, mint a fel nem dolgozott traumák, elnyomott érzelmek, vagy, hogy nem akarsz valamiről tudomást venni.
A fejfájás, illetve migrén hátterében számos probléma állhat: alváshiány, magas vérnyomás, genetika, szembetegség, idegrendszeri betegség, koffein vagy alkoholfogyasztás, mi több, bizonyos gyógyszerek is kiválthatják. Minden tartós, rohamokban jelentkező fejfájást érdemes kivizsgálni, és azzal együtt tájékozódni a lehetséges lelki okokról.
A fejfájás lehetséges pszichológiai okai
Szorongás és stressz
Szorongás, aggodalom, félelem, nyugtalanság. Ezek mind-mind olyan (rejtett) okok, amik miatt fájhat a fejünk. A munkahelyi, anyagi, párkapcsolati problémák mind-mind a kiváltó okai lehetnek a szorongásnak, valamint a stressznek, és ezek ráadásul felerősítik egymást, így az ember könnyen egy ördögi körben találhatja magát.
Depresszió
A depressziót, mint klinikai szindrómát általában a szomorúság, a kétségbeesés, az üresség érzése vagy az érdeklődés elvesztése, a tevékenységek iránti öröm elvesztése jellemzi, amelyek több mint 2 hetes időszakon keresztül szinte minden nap előfordulnak. A depresszió szintén okozhat fejfájást többek között a stressz, a felfokozott érzelmi állapot, a szorongás következtében.
Harag
Általában az elfojtott harag az, ami képes komoly fejfájást okozni, hiszen ilyenkor némán dolgoznak bennünk a negatív érzelmek. Azok az egyének, akik elfojtott, tudatos vagy tudattalan haragot hordoznak magukban, megnövekedett fájdalmat tapasztalnak, és komoly fizikai, valamint lelki következményekkel járhat az, ha nem fejezik ki, és szabadulnak meg tőle.
Feldolgozatlan trauma
Több tanulmány is igazolta a gyermekkori érzelmi bántalmazás és a migrénes, valamint rendszeres tenziós típusú fejfájás közötti kapcsolatot. Ennek az összefüggésnek a lehetséges okai egyelőre tisztázatlanok, de egyes elméletek szerint olyan neurokémiai rendszerekhez kapcsolódik, amelyek a depressziót és a szorongásos állapotokat szabályozzák. Ebben a rendszerben az agy olyan fenyegetést észlel, amely kiváltja és jelzi a stresszhormonoknak (például a kortizolnak) a felszabadulást, amik viszont aktiválják a mellékveséket, illetve más funkciókat, hogy növeljék a vérnyomást meg a pulzusszámot. Tehát könnyen lehet, hogy egy feldolgozatlan gyerekkori, akár felnőttkorban ért trauma okozza a panaszodat.
A fejfájás lehetséges spirituális okai
Spirituális ébredés
A spirituális ébredés első szakasza a zavarodottság. A zavartság pedig szorongást okozhat. Ha spirituális utazásba kezdesz, a fejfájás annak a jele lehet, hogy az első szakaszban vagy, tehát éppen tisztulsz, mivel ráléptél a megvilágosodás útjára. De a tisztánérző képességek aktiválódása is okozhat fejfájást.
Nem engeded meg magadnak, hogy az legyél, akinek lenned kell
Gyakran a migrén és a fejfájás azoknál az embereknél nyilvánul meg, akik nem adják meg maguknak azt a szabadságot, hogy azok legyenek, akik lenni akarnak.
Például: egy tinédzser, aki művész akart lenni, de hagyta magát meggyőzni a szülei részéről, hogy tanuljon egy másik pályát.
Szóval, amíg az ember mások árnyékában él, nem engedi meg a lelkének, a szellemének, hogy az legyen, aki lenni akar, addig ezt a kellemetlen tünetet tapasztalhatja.
Louise Hay azt írja az Éld az életed című könyvében: „A migrénes fejfájást olyan emberek szenvedik el, akik tökéletesek akarnak lenni, és nagy nyomást gyakorolnak magukra. Sok elfojtott haraggal jár…” Vagy pedig az illető fél önmagától, bizonytalannak érzi a jövőjét, túlzottan kritikus önmagával szemben, nem tud megbocsátani önmagának (vagy másoknak).
Félelmet keltő gondolataid vannak
Néha a fejfájás oka olyan gondolatok vagy emlékek jelenléte, amelyektől nehéz megszabadulni. Rettegsz szembenézni a valósággal, a múlttal, feldolgozni egy eseményt. A fejfájás ilyenkor jelzés és menekülés egyben a kellemetlen gondolatoktól. Ugyanez a helyzet, ha félsz a jövőtől, a kudarctól, vagy bármi mástól.
Egyensúlyhiány van a jobb és a bal agyfélteke között
Sok ember tapasztal fejfájást, amely a fej bizonyos részein található. Ebben az esetben fontos tudni, hogy az agy „jobb” oldala a logikus gondolkodásért, míg a „bal” az érzelmekért felelős. Tehát, mik azok a dolgok, amikben nem ért egyet a szíved és az eszed? Lényegében arról van szó, hogy az egyik próbál felülkerekedni a másikon egy adott kérdésben.
Túlagyalsz valamit
Ha túl sok minden jár az eszedben, túlságosan rá vagy pörögve egy kérdésre, az bizony fejfájást eredményezhet.
Valamiről nem akarsz tudomást venni és érzelmileg túlterhelt vagy
Amikor érzelmileg túlterhelt vagy, normális, hogy fáradtnak érzed magad és fáj a fejed. Ha azonban állandóan fáj a fejed és nem tudsz megszabadulni tőle, akkor fontos tudnod, hogy ez egy intő jel: a fájdalom mögött valami más áll. Lehet annak a jele, hogy vannak olyan dolgok az életedben, amelyekkel nem akarsz szembenézni. A bűntudat, az öngyűlölet, a gyűlölet, a kétség és tengernyi más érzelem valamint tényező állhat a háttérben. Arra is utalhat, hogy túl szigorú vagy magaddal. A fejfájás, különösen a homlokban, azt jelzi: túl keményen próbálsz mindent megérteni.
Tartós fejfájás, valamint migrén esetén mindenképpen érdemes felkeresni az orvosodat, és közben dolgozni a lehetséges lelki eredetű problémákon!
Fotó: pexels.com
Forrás: ncbi.nlm.nih.gov