Az Isten nem halott c. film egy lelkes, hívő egyetemista történetét dolgozza fel, aki elszántan törekszik arra, hogy bizonyítsa: Isten létezik.
 
A 2014-es Isten nem halott egy háromrészes sorozat első része. Az amerikai keresztény-fikciós drámafilmek középpontjában egy keresztény lelkész, David „Dave” Hill tiszteletes áll, aki számos eseményen keresztül érvel Isten valósága mellett a modern kor társadalmában. A sorozat főszereplőinek bizonyítékokat „kell” bemutatni a meggyőződésükről. A filmeket lehet külön-külön is nézni, mivel teljesen más az alaptörténetük. A filmek Rice Broocks 2015-ös evangélikus keresztény könyvén alapulnak. A kiadó az önsegítő kategóriába sorolja a könyvet, ami Jézusba, és a Bibliába vetett hit mellett érvel. A könyv arra ösztönzi a keresztényeket, hogy őrizzék meg hitüket, és ne féljenek beszélni erről a társadalom többi tagjával.
 

Az első Isten nem halott története

Egy Josh Wheaton (Shane Harper) nevű főiskolai hallgató, összetűzésbe keveredik a „bevezetés a filozófiába” tantárgy professzorával Radisson tanár úrral (Kevin Sorbo, igen Herkules itt most a főmocskot játssza), aki azzal kezdi az óráját, hogy mindenki írjon alá egy papírt a nevével, és azzal hogy „Isten halott”. A keresztény Josht nem viszi rá a lélek, így a professzor felajánlja neki a lehetőséget: bizonyítsa be Isten létezését. A kettejük vitája dönti el a végső osztályzatát. Ha az egész osztályt meggyőzik Josh kijelentései, akkor átmehet az óráin. Szóval Josh kutatómunkába kezd, és óráról órára igyekszik sorolni a tudományos bizonyítékokat Isten létezésére. De közben küszködik az életével. Ott az ellenséges tanárja, aki meg is fenyegeti az első alkalom után, hogy derékba töri a srác pályafutását, ha leégeti az osztálya előtt. A felszínes barátnője elhagyja, mert szerinte hülyeség amit csinál. Végül Josh a gyülekezete vezetőjéhez fordul segítségért, David „Dave” Hill (David A. R. White) tiszteleteshez, aki meggyőzi arról, hogy a főiskolai professzorával folytatott párharcnak magasabb célja van. Josh feladata kiállni Isten mellett. Közben párhuzamosan megismerkedünk a többi szereplővel. Egy muszlim lánnyal, akinek titkolnia kell a Jézusba vetett hitét az apja előtt. Egy fiúval, aki eltávolodott az apjától és nem érti, miért nem beszélnek soha Istenről. Egy nővel, aki megtudja hogy rákos, elhagyja a szerelme, és nem érti, miért ilyen kegyetlen vele Isten. Két barát pedig sehogy sem tud elindulni az útjukra Disneylandbe, mert folyton lerobban az autójuk… véletlen lenne?
 

Vegyes fogadtatásra lehet számítani

Eleinte nehezen indul be a történet, de az első néhány Josh-előadás után a néző szurkolni kezd, hogy sikerüljön elérni a célját, és kíváncsi lesz arra, mi sül ki ebből a „jó és a rossz” párharcából. Josh az ősrobbanást és a Földi élet evolúciójára vonatkozó állítólagos bizonyítékokat használja Isten létezésének fő „bizonyítékaként”. Bár rendkívül érdekes, de ne várja azt a néző – ha szüksége/igénye lenne rá –, hogy teljesen meggyőzi Isten létezéséről, mivel nyilvánvalóan nem hangzanak el száz százalékig hiteles és meggyőző érvek. Biztos lesz olyan, aki ennek ellenére szépnek, hitelesnek, „ébresztőnek” érzi, de azt sem lehet kizárni, hogy kevésnek, sekélyesnek találja intellektuálisan, mintha csak megkapargatták volna a témát. Ez minden tekintetben egy keresztény film, valóban őket szólítja meg elsősorban, de nem kizárólag, így annak is érdemes megnéznie, aki nem kimondottan keresztény. A film nem akar meggyőzni, megtéríteni, viszont tényleg betölti a célját: megerősíti a hívőket a hitükben. Reményt ad a nehéz, sötét időkben. Megnyugtatást nyújt azzal kapcsolatban, hogy minden okkal történik, és végül a szenvedésünkért mindig elnyerjük a méltó jutalmunkat. Igazán szép az üzenete, és aki nyitott rá, annak át is fog menni.

 

Ha tetszett a cikk, kövess minket Facebookon is!