Útmutató kezdőknek a zen élethez: 10 lépés életed átalakításához a buddhizmus jegyében

Útmutató kezdőknek a zen élethez – 10 lépés

A zen buddhizmus a fegyelmezett, nyugodt, egyszerű, tudatos elme és élet megteremtésére törekszik, leginkább meditáció gyakorlásával. Ezek összessége pedig megadja a békés és boldog életet a zen gyakorlójának, aki természetes összhangban áll az élettel, és nincs állandó konfliktusa azzal. Ez a 10 lépés a segítségedre lehet abban, hogy megváltoztasd életedet és a zen szellemiségében élj.

Thich Nhat Hanh a Zen Keys című könyvében a modern társadalom számos problémájának lehetséges ellenszereként írja le a zent:

„Az éberség energiájával – teljesen tudatában, minden pillanatban élve, egypontos tudatossággal. Ha takarítunk, teljes mértékben jelen vagyunk a takarításnál; ha szeretteinkkel vagyunk, teljes mértékben jelen vagyunk számukra; ha otthon pihenünk, egyszerűen csak lazítunk és nem hagyjuk, hogy a nap eseményei vagy a jövő aggodalmai elhomályosítsák az elménket és elvonják a figyelmünket.

Egyszerűen és természetesen – megérteni, hogy a kevesebb több, és tudatában lenni annak, hogy ez hogyan befolyásolja lelkiállapotunkat, valamint teljesen elfogadni a dolgokat úgy, ahogy jönnek.

Együttérzően és szeretetteljesen – törődünk saját jólétünkkel, valamint az összes többi lény jólétével együtt, végső soron megértve, hogy mindannyian hogyan kapcsolódnak egymáshoz.”

Az alábbiakban 10 lépést találsz a zen élet (a zen szellemével való együttélés) megvalósításához. Némelyik egyszerű lesz. Van amelyik gyors, és van amelyik lassú és inkább folyamatos munkát fog igényelni. Ne feledd, hogy ez nem a tökéletességről szól. Ne számíts arra, hogy minden rendben lesz az első alkalommal, vagy hogy gyorsan bekövetkeznek a pozitív változások. Légy türelmes, ha a zen útját akarod járni.

1. Egyszerűsítsd le napi tevékenységeidet a legfontosabbakra

A napi tevékenységek leegyszerűsítése hatalmas feladatnak tűnhet, és az is lehet, ha mindent egyszerre akarsz leredukálni, de ha egyenként teszed meg, akkor nagyon rövid idő alatt rendkívül pozitív hatást érhetsz el.

Ezek a legfontosabb kategóriák, amelyeket szem előtt kell tartani, amikor életed leegyszerűsítésén dolgozol:

  1. Pénzügyek – ez leginkább arra vonatkozik, hogy mire költesz, hogyan spórolsz.
  2. Mentális stimuláció – ez magában foglalja a TV-t, az internetet, a híreket, a könyveket.

Ez talán nem úgy hangzik, mintha sok köze lenne a mentális állapotunkhoz, de mégis nagyon sokat számít. Az otthonunkban és az életünkben fellelhető fizikai rendetlenség valódi hatást gyakorolhat ránk, ezért ennek a problémának a kezelése érdemes korai vállalkozás, hogy megélhessük a zen szellemét.

  1. Napi tevékenységek – ez az egyik legnagyobb és legfontosabb, hiszen rengeteg mindent csinálsz egy nap: dolgozol, ügyeket intézel, barátaiddal vagy a családoddal vagy, a hobbidnak élsz és így tovább.

Törekedj arra, hogy ne teljen úgy minden egyes napod, hogy ezer dolgot csinálsz, mert elvész a figyelmed, az energiád, és nem fejlődhetnek az egyes területek.

2. Végezz elmetisztítást

Gyakran nem vesszük észre, hogy a külső ingerek mennyire befolyásolják lelkiállapotunkat. Elködösítheti az elménket, elvonhatja a figyelmünket, teljesen lehúzhat minket, valamint agresszívabbá, aggódóvá és paranoiásabbá tehet (többek között).

Nem mindegy milyen „szellemi táplálékot” veszel magadhoz. Mi az a szellemi táplálék? Ez magában foglal minden olyat, ami külső forrásból származik: baráti, rokoni kapcsolatokból származó információk, vagy a TV, filmek, hírek, könyvek, internet révén magadhoz vett infó. Ezért kell időnként elmetisztítást végezni és csökkenteni a rossz mentális táplálékot.

Gondold át, kikkel veszed körbe magadat és mit kapsz azoktól az emberektől. Továbbá vedd fontolóra a hírekből, tévéből, közösségi médiából származó információk szűrését. Vedd magad körbe pozitív emberekkel. Igyekezz lélekemelő könyveket olvasni. Olyat nézz, hallgass, ami épít és nem rombol.

Amikor rendszeresen végzel elmetisztítást, azt fogod észrevenni, hogy jobban „befelé“ fogsz fordulni, mint korábban. Szívesebben olvasol, meditálsz, de legalábbis lelkileg táplálóbb tevékenységeket végzel, mint korábban.

3. Értékeld át álmaidat és céljaidat

A legtöbben törekedünk valamire. Van egy álmunk vagy egy célunk, el szeretnénk érni és várjuk, hogy milyen lesz az életünk, amikor megvalósítjuk.

Nincs ezzel baj addig a pontig, amíg el nem hitetjük magunkkal, hogy nem lehetünk boldogok, amíg meg nem kapjuk.

Ezért vizsgáld meg a céljaidat: miért szeretnéd elérni a célodat? Azt hiszed, hogy csak akkor lehetsz boldog? Vagy úgy gondolod, általa segíthetsz másoknak? Mit teszel a célodért? Feláldozod érte a sajátod vagy mások jólétét?

A lényeg az, hogy azonosítsd az elmédben rejlő káros gondolati mintákat, hogy elkezdhesd felszabadítani őket. Ez a lépés nagyon fontos, mert gyakran ez az álomhoz vagy célhoz való ragaszkodás és az a gondolat, hogy „akkor leszek boldog, amikor…” tart vissza bennünket attól, hogy a jelen pillanatban megvalósítsuk a békét és a boldogságot.

4. Alakíts ki napi rutint az életedben

Néha úgy gondoljuk, hogy az olyan dolgok, mint a rend és a tervezet unalmasak, pedig valójában ha helyesen használják, sok béke, öröm és szabadság táptalaja lehet.

Hogyan? A napi rutin például csendesebb elmét eredményezhet, mert kevesebbet kell gondolkodni. A modern életben az előre tervezés egy bizonyos pontig szükséges, de hajlamosak vagyunk rágörcsölni, állandóan emlékeztetni magunkat, hogy mennyi feladatunk van még. Amint megszűnik ez a káosz, több békét és csendet biztosítasz magadnak. Ehhez viszont kell, hogy legyen rendszer az életedben. De ne hagyd, hogy ez a teendőlista uralja az életedet, csak arra használd, hogy megtarts néhány fontos pontot az adott napra. A napi rutin növeli hatékonyságodat az adott feladat elvégzésében.

5. Kezdj el rendszeresen meditálni

A meditáció (a zenben a japán zazen szó azt jelenti: ülő meditáció) nyilvánvalóan fontos része a zen szellemében való megélésnek. A zen buddhizmus alappillére a meditáció. Fontos, hogy a meditáció a napi szintű szokásoddá váljon, akár reggel, délben vagy este végzed.

6. Szabadulj meg minden ellenállástól

Ellenállás: harc a valóság és a dolgok valódi természete ellen, ezek pedig felborítják a békét.

Ilyen ellenállás például, mikor vége van egy kapcsolatnak, de nem akarjuk elfogadni és tovább harcolunk. Amikor sietnénk haza a munkából, de dugóba kerülünk és bosszankodunk. Vagy mikor folyamatosan próbálod úgy rendezni a dolgokat, hogy elérd amit akarsz és néha már-már megerőszakolod magadat a célért, vagy másokkal harcolsz meg érte. Persze az sem megoldás, ha megpróbáljuk elkerülni a problémáinkat és pótcselekvésekhez nyúlunk. Soha nem győzöd le a problémáidat, és nem fogod megélni a békét és a boldogságot, hacsak nem szeded össze a bátorságot, hogy szembenézz ezekkel a gondokkal.

Egyszerűen fogadd el a helyzetet olyannak, amilyen, és engedd meg magadnak, hogy érezz minden érzelmet, ami ezzel összefüggésben felmerül. Ne harcolj kényszeredetten, de ne is menekülj el.

7. Légy tudatában a dualista gondolkodásnak

Egész életünkben azt tanították nekünk, hogy van rossz és van jó, és ezek nagyon különálló dolgok. De ez félrevezető. Ez azért van, mert a rossz nélkül nem lenne jó. Nem tudnád azonosítani a boldogságot, ha nem lennének a kihívásaid és a küzdelmeid.

Ezeket a kihívásokat és küzdelmeket értékelni kell, mert lehetővé teszik számunkra, hogy megtapasztaljuk az élet szépségét és örömét. Ha kicsit mélyebbre megyünk, sok minden, amit rossznak, bosszantónak stb. azonosítunk, csak az elménkben lévő fogalom miatt van így.

A szenvedés relatív. Hogy mit jelent számunkra, azt sokszor már gyerekkorunkban belénk nevelték.

A nem-dualista gondolkodás segít úgy élni, hogy egyszerűen nem vonunk le ítéletet semmi felett, és teljes mértékben elfogadjuk a dolgokat úgy, ahogy jönnek. Ily módon azok a dolgok, amelyeket egykor rossznak tartottál, már nem érintenek meg ugyanúgy, mint egykor, sőt sokszor örömödet is lelheted bennük.

8. Élj a tudatosság energiájával

A zenben a tudatos életet leginkább a zazen (ülő meditáció) gyakorlat révén érik el és azáltal, hogy a tudatosságot beleviszik a mindennapi életükbe. A zen szerzetesek évszázadok óta gyakorolják, hogy életük minden pillanatát figyelmesen éljék meg. Gyakran szakítanak a zazen gyakorlattal, hogy az úgynevezett „kinhint” (japánul „séta meditáció”) végezzék. Vagyis séta közben meditálnak és figyelnek. Azt gyakorolják, hogy életük minden pillanatát az egypontos tudatosság, vagyis az éberség szellemében éljék meg. Ez egy nagyszerű gyakorlat, amellyel elkezdheted te is a tudatosság energiáját bevinni a mindennapi életedbe. Így leszel képes igazán jelen lenni a kapcsolataidban és abban, amit csinálsz.

9. Egyszerre egy dolgot csinálj

Ez egy nagyon egyszerű lépés, de nagyon sok jelentőséggel bír. Teljes figyelmedet egyszerre egy dolognak szenteld és semmi másnak. Ez az egy dolog gyakorlata.

Félsz attól, hogy lemaradsz a tervezésben és a napi programodban, ha túl gyakran csinálod? Akkor tényleg szükséged van erre a pontra. Kezdésnek naponta 1 órát szánj a gyakorlatra, később jobban be fog épülni az életedbe. Ez lehet 1 óra takarítás vagy aktív játék a gyerekekkel.

Ha hagyod, hogy ez a gyakorlat és az éber figyelem beszivárogjon a mindennapi életedbe, a béke és a szabadság egyre magasabb szintjét fogod megtapasztalni.

10. Tiszteld és becsüld az életet

Becsüld meg az életedet és másokét is. Értsd meg az élet értékes természetét, és ne akard szándékosan károsítani vagy akadályozni. Az élet tisztelete jelenti azt is, hogy segítesz másoknak, amikor szükség van rá, legyen szó fizikai vagy lelki segítségről.

Mindez könnyebben fog menni, ha megérted létezésed okát. Ha így élsz és ajándéknak tekinted az életet, minden interakció és minden dolog gyönyörűvé és végtelenül értékessé válik.

Fotó: pixabay.com
Forrás: buddhaimonia.com

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!