A vámpírokról úgy tartják, hogy gonosz mitológiai lények, akik éjszaka járják a világot emberek vérére vadászva. Talán ők a legismertebb klasszikus szörnyek mind közül. A legtöbben Drakula gróffal azonosítják őket, aki Bram Stoker 1897-ben megjelent epikus regényének legendás vérszívó szereplője. Azonban a történetük jóval Stoker születése előtt kezdődött.
Mi az a vámpír?
A vámpíroknak majdnem annyi különböző jellemzője van, mint ahány legenda létezik. A legfőbb jellemzőjük azonban az, hogy emberi vért isznak. Általában éles fogukkal kiszívják áldozataik vérét, majd megölik és átváltoztatják az áldozatokat, hogy élőholtak legyenek, mint amilyenek ők.
Általában éjszaka vadásznak, mivel a napfény gyengíti az erejüket. Néhányan képesek átváltozni denevérré vagy farkassá. Ezeknek a lényeknek szupererejük van, és gyakran hipnotikus, érzéki hatást gyakorolnak áldozataikra. Nem látják saját képüket a tükörben, és nem vetnek árnyékot.
Vlad, a karóbahúzó
Úgy tartják, hogy Bram Stoker Drakula grófot Vlad Drăculeáról, más néven Vlad Tepesről (Vlad, a Karóbahúzó) nevezte el. Vlad Drăculea a romániai Erdélyben született. Havasalföldön uralkodott 1448 és 1477 között.
Egyes történészek igazságos, de brutálisan kegyetlen uralkodóként írják le, aki hősiesen harcolt az Oszmán Birodalom ellen. A becenevét azért kapta, mert kedvenc módszere az ellenségei kivégzésére az volt, hogy karóba húzta őket.
A legenda szerint Vlad Drăculea szeretett haldokló áldozatai között vacsorázni, és szívesen mártogatta kenyerét a vérükbe. Hogy ezek a véres történetek igazak-e, nem tudni. Sokan úgy vélik, hogy ezek a történetek inspirálták Stokert, hogy megalkossa Drakula grófot, aki szintén Erdélyből származott, áldozatai vérét szívta, és egy karót a szívébe döfve lehetett megölni.
Elizabeth Miller Drakula-szakértő szerint azonban Stoker nem Vlad Drăculea életére alapozta Drakula gróf karakterét. Ennek ellenére a kettő közötti hasonlóságok érdekesek.
Valóban léteznek vámpírok?
Az élőholtakkal kapcsolatos babonák a középkorban virágoztak, különösen akkor, amikor a pestis egész városokat tizedelt meg. A betegség gyakran vérző szájsebeket hagyott az áldozatokon, ami a műveletlen emberek számára a vámpirizmus biztos jele volt.
Nem volt ritka, hogy bárkit, akinek ismeretlen testi vagy lelki betegsége volt, vérszívónak bélyegeztek. Sok kutató a porfíriát (porphyria) hozza összefüggésbe a vámpírlegendákkal, amely egy olyan vérbetegség, amely súlyos hólyagokat okozhat a napfénynek kitett bőrfelületeken.
Ez a ritka betegség állhat a vámpírmítoszok hátterében
A porfíria egyes tünetei ideiglenesen enyhíthetők vér fogyasztásával. A vámpírmítosz terjesztéséért felelőssé tett egyéb betegségek közé sorolják a veszettséget vagy a golyvát.
Amikor egy feltételezett vérszívó meghalt, a holttestet gyakran kiásták, hogy a vámpírizmus jeleit keressék. Egyes esetekben karót döftek a holttest szívébe, hogy biztosak legyenek abban, hogy nem kel fel. Más beszámolók a feltételezett vérszívók holttesteinek lefejezését és elégetését írják le egészen a tizenkilencedik századig.
Mercy Brown
Mercy Brown talán vetekedhet Drakula gróffal a leghírhedtebb vámpír címért. Drakula gróffal ellentétben azonban Mercy valódi személy volt. A Rhode Island-i Exeterben élt, és George Brown farmer lánya volt.
Miután George az 1800-as évek végén számos családtagját, köztük Mercyt is elvesztette tuberkulózisban, a közösség bűnbakként használta Mercyt, hogy megmagyarázza halálukat. Abban az időben gyakori volt, hogy egy családban több halálesetet is az „élőhalottakra” fogtak. Az elhunyt családtagok holttestét gyakran exhumálták és a vámpírizmus jelei után kutattak.
Amikor Mercy testét exhumálták, és az mutatta súlyos bomlást jeleit (ami nem meglepő, hiszen a testét egy föld feletti sírboltban helyezték el egy New England-i tél idején), a városlakók azzal vádolták, hogy vámpír, és megbetegítette családját a jeges sírjából. Kivágták a szívét, elégették, majd a hamvakat megetették a beteg testvérével. Talán nem meglepő, hogy nem sokkal később ő is meghalt.
Igazi vámpírok
Bár a modern tudománynak köszönhetően manapság már nem félnek tőlük, és a legtöbben nem is hisznek a létezésükben, akadnak olyan emberek, akik vámpírnak nevezik magukat. Ők olyan normálisnak tűnő emberek, akik kis mennyiségű vért isznak az egészségük megőrzése érdekében tett (talán téves) erőfeszítéseik során.
Az ilyen közösségek megtalálhatóak az interneten és városokban, falvakban világszerte. Annak érdekében, hogy elkerüljék a régi hiedelmek felélesztését, a modern vámpírok jellemzően tevékenységeiket megtartják maguknak, és privát módon végzik el „táplálkozási” rituáléikat – amelyek közé tartozik a hajlandó adományozók vérének ivása.
Egyes pedig nem fogyasztanak emberi vért, de azt állítják, hogy mások energiájából táplálkoznak. Sokan állítják, hogy ha nem táplálkoznak rendszeresen, akkor nyugtalanná vagy depresszióssá válnak.
A vámpírok Drakula megjelenése után váltak elterjedtté. Azóta Drakula gróf legendás személyisége számos film, könyv és televíziós műsor témájává vált. Tekintettel arra, hogy az emberek rajonganak mindenért, ami horror, a vámpírok – legyenek valódiak vagy kitaláltak – valószínűleg továbbra is jelen lesznek a földön még évtizedekig.
Forrás: history.com