Ha igaz rád ez a 7 jel, jó úton haladsz afelé, hogy bódhiszattva váljon belőled

7 jel, hogy bódhiszattva válhat belőled

A buddhizmusban a bódhiszattva olyan személy, aki késlelteti, illetve elérte a megvilágosodását, ezáltal a Nirvánába távozhatna, de könyörületességből és együttérzésből inkább itt marad a Földön, hogy segítsen minden élőlénynek a felszabadulás elérésében.

Maga a szó szanszkrit szavakból áll: bodhi, ami azt jelenti, hogy „megvilágosodás, ébredés”, és a sattva, ami „lényt, létezést” jelent. Összefoglalva a bódhiszattva úgy fordítható, mint „megvilágosodásra törő”.

Az a szép benne, hogy valahol mindenki célja a megvilágosodás. Mindannyian isten küldöttei és részei vagyunk, ezért mindannyian bódhiszattvákká válhatunk, ha úgy döntünk.

Ha igaz rád ez a 7 jel, belőled is bódhiszattva válhat:

Ez az út azoknak a lelkeknek szól, akik hosszan tartó változást akarnak elérni nemcsak a saját, hanem mások életében is.

  1. Erős késztetést érzel, hogy segíts, vezess vagy felemelj másokat
  2. Gyakran heves fájdalmat érzel a bolygó szenvedései miatt (beleértve a növényeket, állatokat, ökoszisztémákat és az egész emberiséget)
  3. Nagyon érzékeny személy vagy, talán empata
  4. A szív útja vonzóbb számodra, mint az elme útja
  5. Valamilyen módon értesz a gyógyításhoz, vagy legalábbis foglalkoztat
  6. Nagylelkű és odaadó ember vagy természetednél fogva (akkor vagy a legteljesebb, legboldogabb, ha segíthetsz)
  7. Túl vagy a spirituális ébredésen, vagy jelenleg zajlik

A bódhiszattvák az életre és tetteik hosszú távú következményeire is összpontosítanak. Inkább a mi-központú életfilozófia felé hajlanak, mint az én-központú megközelítéshez.

„Hogyan fognak cselekedeteim a világra hatni és befolyásolni másokat?” ez az egyik központi kérdés, amellyel a bódhiszattvák foglalkoznak.

Ha megérted, hogy nem te vagy a világegyetem középpontjában, hanem az élet hálójának egyik része vagy, akkor valószínű, hogy már a bódhiszattva útját járod!

Nem attól leszel bódhiszattva, hogy buddhista istenségek szobraival díszíted otthonodat, vagy minden nap szanszkritul énekelsz (de megteheted, ha jól esik).

Néhány bódhiszattva úgy dönt, hogy környezetvédő gyermekeket nevel. Egyesek úgy döntenek, hogy másokat segítő vállalkozásokat vezetnek. Megint mások választhatják az állatok, a növények vagy a környezet egészének szolgálatát. Vannak bódhiszattva szociális munkások, tudósok, ápolók és kormányzati dolgozók. A lehetőségek végtelenek.

5 módja annak, hogy bódhiszattva válhasson belőled:

1. Légy együttérző, és tudatosítsd magadban, hogy ahogyan bánsz magaddal, átterjed a külső világra

Először magaddal kell kezdened. Gondold át a kérdést: milyen a kapcsolatom önmagammal? Van egészséges önértékelésem és önbecsülésem?

Persze, normális, hogy néha bizonytalan vagy és nem figyelsz magadra eléggé. De az együttérzés balzsamával csillapítod ezt az önbántalmazást?

Az önszeretet gyakorlása a bódhiszattva gyógyszertáskájának alapvető gyógyszere.

2. A kedvesség cselekedetei kis külső hullámokat, de nagy belső változásokat hoznak létre

Tégy mindennap valami apró, kedves cselekedetet. Ha tudatosan végzed ezt minden nap, megerősíted utadat és célodat.

Ilyen például a víz vagy (megfelelő) étel biztosítása a helyi élővilágnak, figyelő fülek felkínálása a rászorulóknak, az idegenre mosolygás, a gyermeknek a szükséges plusz szeretet, a partner megölelése, az online segítségnyújtás stb. A belső lelki alkímia ezekből az apró cselekedetekből fakad.

Ne feledd, hogy a bódhiszattvaságod nem arról szól, hogy mártír vagy lábtörlő legyél, fontos a határok kijelölése. Nem az a lényeg, hogy a következő Jézus vagy Buddha legyél. A lényeg az, hogy nyisd ki a szíved és fejezd ki belső lényedet. Ez melegséget, reményt, örömet és vigaszt teremthet mások számára.

3. Készítsd el saját bódhiszattva fogadalmadat

Ha fontos a világ szolgálata és más élőlények szenvedésének enyhítése, akkor fogadalommal formalizálhatod ezt a szándékot.

Részlet egy hosszabb bódhiszattva fogadalomból:

„Legyek védtelenek védelmezője, Vezetője útra kelteknek; A vízen átkelni készülőknek legyek híd, ladik, hajó.
Legyek sziget partot keresőknek, Lámpás annak, ki fényre vágy; Pihenést áhítóknak ágy; Cselédje annak, kinek szolga kell.“

A buddhizmus különböző iskoláiban használt másik gyakori bódhiszattva fogadalom a következő:

„A lények számtalanok, megfogadom, hogy megmentem őket,
A vágyak kimeríthetetlenek, megfogadom, hogy véget vetek nekik,
A Dharma kapuk határtalanok, megfogadom, hogy belépek rajtuk,
Buddha útja felülmúlhatatlan, megfogadom, hogy az leszek.”

Tekintsd ezt a gyakorlatot a lélek céljának megerősítésének ezen a világon (bármi legyen is az). Tekintsd ezt szent felajánlásnak az életnek és ennek a bolygónak. Annak érdekében, hogy mélyen behatoljon a pszichédbe, helyezd el a bódhiszattva fogadalmat olyan helyre, ahol minden nap láthatod.

4. Tedd fel a kérdést: „Azonosak a tetteim a szívem vágyaival?”

Senki sem tökéletes. Időnként mindannyian furcsa dolgokat teszünk. Néha még a régi, mérgező szokásokba is beleesünk, amelyeket évekig tart levetkőzni.

Mindenkinek van árnyék énje – vagy „sötét oldala” –, és ez a rejtett erő hajlamos szabotálni minden erőfeszítést. Ha azonosítod ezeket és dolgozol rajtuk, több belső tisztaságot fogsz érezni, a szeretet és a belső béke mélyebb rétegeihez férhetsz hozzá, amely révén jobban igazodhatsz a lélek céljához. De ez nem arról szól, hogy tökéletesnek kell lenned. Inkább arról van szó, hogy őszinte vagy és erényeket fejlesztesz ki a bódhiszattva útján.

5. Műveld a kedvességedet az emberiség iránt

A cél végtelen szeretet és együttérzés, de nem olyan könnyű ezt (mindig) másokkal szemben gyakorolni.

Két erőteljes módja van annak, hogy kinyisd a szívedet, és ezáltal megtestesítsd a lelked célját:

Az egyik a hála gyakorlása.

A másik: légy motivált és inspirált, keress egy példaképet. Ki inspirál téged? Kire hasonlítanál a legszívesebben? Lehet a példaképed Quan Yin, a Dalai Láma, Teréz anya, Jézus, akárki.

Fotó: unsplash.com
Forrás: lonerwolf.com

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!